ROZHOVOR S F. ZSOLDOSOM: LIETANIE MÁ V KRVI OD MALIČKA

Jana Krajčiarová
25.10.2020

Už ako malý chlapec sníval, že napodobní svojho otca a stane sa pilotom. Na mierových misiách v Bosne a Kosove lietal na sovietskych vrtuľníkoch MI-17. Dnes vyučuje budúcich pilotov ako ovládať legendárne americké vrtuľníky UH-60 Black Hawk. Štyridsaťdvaročný pilot František Zsoldos patrí k špičkovým inštruktorom, ktorí pôsobia v Košiciach pod hlavičkou unikátneho výcvikového strediska Slovak Training Academy.

Snívali ste už od detstva, že sa stanete pilotom?

Od malička som to chcel robiť, môj otec bol stíhacím pilotom, a tým pádom nič iné ako lietanie neprichádzalo do úvahy. Letectvo sa u nás dedí z generácie na generáciu, nemal som pochybnosti, že sa stanem pilotom.

Je to určite atraktívne povolanie, no myslíte si, že aj súčasná generácia mladých ľudí sa chce stať pilotmi?

Je to atraktívne povolanie, je to zaujímavé povolanie. Nerobím to kvôli adrenalínu, ale je úžasné, keď človek ovláda takýto stroj. Toto povolanie nie je určite úplne bežné.

Aké náročne je naučiť sa ovládať vrtuľník?

Treba mať na to isté vlohy, treba sa na to pripravovať teoreticky, aby človek zvládal rôzne systémy – ako vrtuľník pracuje, ako funguje aerodynamika, meteorológia, navigácia. A potom veľa výcviku, dlhé roky výcviku.

Pre laikov možno bude zaujímavá otázka – aký je rozdiel medzi pilotovaním lietadiel a vrtuľníkov?

Je to veľký rozdiel. Lietadlo má pevné krídla a väčšinu času sa pohybuje dopredu a pristáva na dráhach. Vrtuľník sa pohybuje do všetkých smerov, visí. Nebol vymyslený aby pristával na letisku, ale umožňuje pristátie mimo letiska – v teréne, na šikmých plochách, medzi stromami. Je vhodný napríklad na záchranné akcie.

Ak sa chce niekto stať pilotom vrtuľníka, na čo by sa mal už od strednej školy sústrediť?

Človek by hlavne mal byť rozhodnutý, že chce byť pilotom. Mal by mať pevné zdravie a všeobecné technické vzdelanie.

Vieme, že letka v Slovak Training Academy má k dispozícii 20 vrtuľníkov, od ľahkých po ťažké, aký je rozdiel pilotovať napríklad MD-530 a  BlackHawk?

Je tam istý rozdiel a napriek tomu je tam strašne veľa podobných vecí. Princíp lietania a ovládanie je úplne to isté. Rozdiel je vo váhe a výkone vrtuľníka. MD-530 váži zhruba 1 a pol tony, BlackHawk je vrtuľník, ktorý váži až 12 ton. Je tam iná zotrvačnosť, iné rozmery vrtuľníka. V BlackHawku je posádka 2 – 3 ľudí, takže aj tá spolupráca posádky je trošku iná.

Ako vyzerá výcvik pre nových adeptov na pilotov, z čoho pozostáva?

Výcvik na pilotov sa skladá najmä z teoretickej prípravy. Začíname s angličtinou, potom pokračujeme v odborných predmetoch, ako je navigácia, mechanika, aerodynamika letu, konštrukcia vrtuľníka. Potom pokračujeme teoretickou prípravou – ako sa vrtuľník ovláda, aké úlohy budeme plniť, aké sú limity vrtuľníka, naštudujeme si prevádzkové príručky k danému konkrétnemu typu. A potom veľmi veľa času strávime samotným lietaním, fyzickým výcvikom.

Slovak Training Academy v spolupráci s Leteckou fakultou Technickej univerzity oživili históriu leteckého výcviku v Košiciach. Ako vidíte budúcnosť tohto výcviku?

Budúcnosť vidím veľmi dobre. Rozbehol sa tu veľký krásny projekt. Je tu veľké množstvo študentov, veľké množstvo techniky a samozrejme ľudí, ktorí tu pracujú – či už pozemný personál ale aj inštruktorov. Je to veľké výcvikové stredisko na pomery Slovenska ale aj na pomery Európy. Je tu perspektíva rastu, tak nech sa nám lieta dobre a bezpečne.

Mnohí považujú lietanie vo všeobecnosti za nebezpečné. Je lietanie na vrtuľníkoch nebezpečné?

Lietanie je už len z princípu nebezpečné. Neboli sme stvorení na lietanie, ale na chodenie. Na druhej strane, ale máme množstvo postupov a kontrol, technika je na špičkovej úrovni. Máme výcvik, ktorý nám zabezpečí istú úroveň bezpečnosti a tým pádom môžeme výcvik a lietanie považovať za bezpečné.

Vieme si letecký výcvik predstaviť ako výcvik v autoškole? Má inštruktor vždy kontrolu nad strojom?

Je to presne ako v autoškole, dokonca aj viac, pretože v autoškole inštruktor volant nemá. Ja mám plné riadenie nad celým vrtuľníkom a kedykoľvek ho môžem prebrať. A s povelom – „My control“ alebo „Preberám riadenie“, žiak púšťa riadenie a ja zachraňujem situáciu a opravujem jeho chybu.

Ako vnímate fakt, že tieto legendárne stroje UH-60 BlackHawk sa dostali aj do výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky?

Je to zvláštne, pretože pred pár desaťročiami by to nebolo možné. Je to vývoj, sú to najmodernejšie vrtuľníky, ktoré momentálne na svete v tejto kategórii existujú, takže určite je to pozitívna vec.